اخبار پارک

حضور رئيس پارك علم و فناوري گلستان در برنامه"دولت و مردم" سيماي مركز گلستان

دكتر موسي حسام شب گذشته با حضور در برنامه"دولت و مردم" كه به‌مناسبت هفته دولت از سيماي مركز گلستان پخش مي‌شود، حضور يافته و به سوالات مجري برنامه پاسخ داد.

به گزارش روابط عمومي پارك علم و فناوري گلستان، دكتر موسي حسام در ابتداي اين برنامه ضمن گراميداشت ياد و خاطره شهيدان گرانقدر رجايي و باهنر و آرزوي توفيق و سربلندی برای همه دولتمردان و کارمندان دولت، پارک‌های علم و فناوری را متولی و متصدی بخش فناوری در کشور معرفی کرد.

دکتر حسام، اثرگذاری بیشتر دانشگاه‌ها در کشور و تبدیل شدن نتایج تحقیقات و علومی که در داخل دانشگاه‌ها تولید شده‌اند به دانش فنی قابل کاربرد و محصولات با تکنولوژی پیشرفته را از مهم‌ترین دلایل ایجاد پارک‌های علم و فناوری در کشور عنوان کرد.

وی ادامه داد: پارك‌های علم و فناوري به محققان دانشگاهی کمک می‌کنند نتایج تحقیقات خود را تبدیل به دانش فنی و محصول کرده و در نهایت با برطرف کردن نیازها و ایجاد کسب‌وکار در حوزه‌های دانش‌بنیان، در جامعه خلق ثروت نمایند.

رئيس پارك علم و فناوري گلستان در پاسخ به سوال مجری برنامه در خصوص اینکه آیا پژوهش‌هایی که در پارک‌ علم و فناوری گلستان انجام می‌شود با نیازهای جامعه و استان مطابقت دارد یا خیر، بیان داشت: اولویت کاری پارک‌ها در هر استان، مبتنی بر نیازهای آن استان است؛ بخش عمده‌ای از فعالیت‌های پارک علم و فناوری گلستان هم در حوزه‌های کلی کشاورزی، منابع طبیعی، شیلات، آب و خاک و دیگر نیازهای موجود در سطح استان است.

وی اضافه کرد: در زمینه‌های فوق‌الذکر تاکنون 155 هسته و واحد فناور در پارک علم و فناوری گلستان تشکیل و 70 هسته و واحد فناور در مراکز رشد دانشگاهی شکل گرفته‌اند که عمدتا در راستای رفع نیازهای استان فعال هستند و اغلب آنها تولیدات بسیار خوب با ارزش افزوده بسیار بالا در استان دارند؛ لذا این شرکت‌ها هم ایجاد کننده کسب‌وکار برای فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و هم برطرف‌کننده نیازهای استان با ارزش‌افزوده چشمگیر می‌باشند.

دکتر حسام در بخش دیگری از سخنان خود به حمایت‌های پارک‌های علم و فناوری از صاحبان ایده و طرح‌ها اشاره کرد و گفت: حمایت‌های مختلفی از قبیل ارائه مشاوره‌ها و آموزش‌های لازم، گرفتن مجوزها، استانداردها، تدوین طرح کسب‌وکار، برنامه‌های کاری، بازاریابی و در بسیاری از مباحث دیگر پارک در کنار شرکت‌ها است و کمک می‌کند که درنهایت یک دستاورد تبدیل به محصول با دانش فنی و درنهایت به بازارهای داخلی و بین‌المللی ورود پیدا کند.

رئيس پارك علم و فناوري گلستان همچنین در پاسخ به سوال مجری برنامه درخصوص اینکه آیا افراد غیردانشگاهی هم می‌توانند طرح‌ها و ایده‌های خود را به پارک علم و فناوری گلستان برای برخورداری از حمایت پارک ارائه دهند، تصریح کرد: پارک‌های علم وفناوری درواقع از تمام صاحبان ایده و طرح‌ها حمایت می‌کند. منتهی در بسیاری از اوقات این طرح‌ها می‌بایست مبتنی بر یک کار پژوهشی و تحقیقاتی باشد؛ در این شرایط، صاحبان ایده در یک پروسه 6 ماهه که اصطلاحا مرحله پیش‌رشد نامیده می‌شود قرار گرفته، ثبت شرکت و تیم‌سازی می‌کنند و ما این افراد را با دانشگاهیانی که در این زمینه تخصص لازم را دارا هستند، ارتباط داده و در نهایت یک تیم متنوع از تخصص‌هایی که برای پیشبرد این طرح مورد نیاز هست، فراهم می‌گردد.

دکتر حسام در ادامه توجه به پارک‌های علم و فناوری را بسیار ضروری عنوان کرد و گفت: پارک‌های علم و فناوری متولی فعالیت‌ها و کسب‌وکارهای دانش‌بنیان در استان هستند، و کسب‌وکارهای دانش‌بنیان باعث توسعه و پیشرفت استان می‌شوند، از این‌رو از تمامی مسئولین استان خواهشمندیم به زیرساخت‌های مورد نیاز برای رشد هرچه سریعتر پارک گلستان توجه ویژه داشته باشند که درغیر اینصورت در آینده شاهد کوچ نخبگان استانی به دیگر استانها خواهیم بود. درحالیکه اگر زیرساخت‌های لازم برای این امر فراهم گردد، می‌توانیم نخبگان بیشتری را از استان‌های دیگر جذب، که در نهایت ارزش افزوده بسیار بالایی را در استان رقم خواهد زد.

رئيس پارك علم و فناوري گلستان در پایان خاطرنشان کرد: علی‌رغم اینکه فقط 4 سال از عمر پارک علم و فناوری در استان ما می‌گذرد، ظرفیت‌های بسیار خوبی در این استان وجود دارد که هرچه بیشتر مورد توجه قرار گیرد، قطعا نتایج بهتری حاصل خواهد شد؛ در نتیجه همه ما می‌بایست کمک کنیم که اکوسیستم نوآوری و کسب‌وکارهای دانش‌بنیان در استان تقویت شود.

نظرات

ارسال نظراتسایت های مرتبط

آخرین اخبار

پارک از نگاه دیگران