اخبار پارک

مدیرکل دفتر ترویج وزارت جهاد کشاورزی: در حال حاضر داده‌بنيان كردن كشاورزي، مهم‌ترين بحث در علوم كشاورزي است

مدیرکل دفتر ترویج، دانش و فناوری کشاورزی وزارت جهادکشاورزی، داده‌بنيان شدن را پيش‌شرطي براي دانش‌بنيان شدن عنوان كرد و گفت: در حال حاضر در دنيا داده‌بنيان كردن كشاورزي، مهم‌ترين بحث در علوم كشاورزي است.

به گزارش روابط عمومي پارك علم و فناوري گلستان، بهمن امیری‌لاریجانی صبح امروز در نشستي كه با حضور دكتر حسام، رئيس پارك علم و فناوري گلستان و دكتر فرجي دبير مراكز تحقيقات منطقه‌اي كشور در پارك علم و فناوري گلستان برگزار شد، بيان داشت: طي جلسات متعددي كه با بهره‌برداران در استان‌هاي مختلف كشور داشتيم، در نهايت تصميم به تاسيس ايستگاه تحقيقاتي منطقه‌ يك كه شامل استان‌هايي نظير تهران، سمنان، گلستان، گيلان و مازندران مي‌شود، در شمال كشور و استان گلستان شديم.

وي افزود: اين ايستگاه تحقيقاتي مي‌تواند تبديل به يك فضاي پايلوت براي ترويج و توسعه شود كه بهره‌برداران در آن آموزش ببينند و با عملياتي شدن اين امر در سراسر كشور، هم يك بستر تحقيقاتي فراهم و هم بحث بومي‌سازي و R & D آن پيگيري مي‌گردد.

مدیرکل دفتر ترویج وزارت جهاد کشاورزی تصريح كرد: هدف غايي ما، تشكيل يك شبكه هوشمند از نيروي انساني شامل بهره‌بردار، كشاورز و مروج است كه در نهايت بتوانيم يك ساختار هوشمند كشاورزي را در دو بخش نرم‌افزاري و سخت‌افزاري در استان گلستان ايجاد نماييم.

امیری‌لاریجانی هوشمندسازي بخش كشاورزي را شامل طراحي، توليد و نصب ابزار هوشمند و همچنين بهره‌مندي از بازاري هوشمند عنوان كرد و گفت: در حال حاضر در دنيا داده‌بنيان كردن كشاورزي، مهم‌ترين بحث در علوم كشاورزي است؛ چراكه تا زماني كه داده‌بنيان نشود، دانش‌بنيان نيز نخواهد گرديد.

وي در پايان ابراز داشت: براي داده‌ها به ابزارهاي مختلفي براي برداشت، انتقال، ذخيره و تحليل آنها مورد نياز مي‌باشد.

در ادامه اين ديدار، دكتر حسام رئيس پارك علم و فناوري گلستان نيز ضمن استقبال از اين طرح، هوشمندسازي بخش كشاورزي در استان گلستان را الزامي دانست و افزود: با پيشرفت‌هاي روزافزون تكنولوژي و حركت روبه رشد دنيا در علوم كشاورزي، برنامه‌ريزي جهت هوشمندسازي و پايه‌ريزي آي‌تي به هر دوشكل سخت‌افزاري و نرم‌افزاري در بخش كشاورزي الزامي است.

دكتر حسام تاكيد كرد: براي موفق شدن اين پايلوت در منطقه يك و استان گلستان از هيچ كوششي دريغ نخواهيم كرد و آماده حمايت‌ از شركت‌هاي متخصص براي فعاليت در اين حوزه هستيم.

نظرات

ارسال نظراتسایت های مرتبط

آخرین اخبار

پارک از نگاه دیگران