0 0 تاریخ انتشار : 01 شهریور 1399

آئين‌نامه ثبت اختراع

آئين‌نامه ثبت اختراع

قابل توجه متقاضیان محترم:

 • پس از پرداخت هزینه داوری توسط متقاضی به مبلغ 3/000/000 ريال به حساب اعتبارات پارک علم و فناوری گلستان پرونده متقاضی به کمیته مالکیت فکری پارک ارجاع شده و یک داور مرتبط با حوزه تخصصی اظهارنامه اختراع، تعیین و پرونده به وی ارجاع خواهد شد.

  متقاضی باید مبلغ مذکور را به شماره حساب 5066172789 یا شماره شبا 460120000000005066172789IR یا شماره کارت 6104337790431629 و با شناسه واریز 140035508 پرداخت نموده (وارد نمودن شناسه­ واریز هنگام پرداخت الزامی است) و پس از پرداخت تصویر فیش واریزی خود را به ایمیل patent@gstpark.ir ارسال نماید.

  در صورت عدم پرداخت هزینه داوری و همچنین عدم پیگیری توسط متقاضی پس از 30 روز کاری، پرونده به اداره کل ثبت اختراعات عودت داده خواهد شد.

  مدت زمان جریان داوری پرونده متقاضی حداقل 2 هفته و حداکثر یک ماه می‌باشد (با احتساب امکان پرسش و پاسخ میان داور و متقاضی محترم) بنابراین خواهشمند است تا پایان زمان داوری از تماس‌های غیرضروری خودداری نمایند.

  متقاضیان می‌‌توانند با شماره تلفن 38510219-017 و 09113861760 برای پیگیری روند داوری اظهارنامه اختراع خود از شنبه تا چهارشنبه، از ساعت 08:00صبح الي 14:30 تماس حاصل نمایند.

  جهت پیگیری و اطلاع از فرآیند داوری به هیچ‌‌ وجه نیاز به مراجعه و حضور فیزیکی نمی‌‌باشد و فقط در صورتی که داوران محترم قصد بازدید از دستگاه، نمونه ساخته شده و یا درخواست ارائه توضیحات تکمیلی به صورت حضوری از متقاضیان را داشته باشند، این هماهنگی و ملاقات از طریق مرجع مالکیت فکری و در محل پارک، با حضور کارشناسان مربوطه و مسئول مرکز مالکیت فکری صورت گرفته و به متقاضیان محترم از چند روز قبل اطلاع داده خواهد شد.

  به طور کلی، ارتباط متقاضی با داور طرح خود، طبق دستورات اداره مالکیت معنوی، فقط به صلاحدید و تشخیص داور بوده و این ارتباط، یا به صورت تلفنی و یا حضوری است.

  تذکرات

  پارک علم و فناوری گلستان و به ویژه مرجع مالکیت فکری هیچ‌گونه دخل و تصرفی در نظرات داور در جهت رضایت یا عدم رضایت متقاضیان نداشته و صرفا یک واسطه میان داور و متقاضی می‌­باشد. همچنین موظف است نامه پاسخ استعلام داوری را به صورت محرمانه به اداره کل ثبت اختراعات کشور ارسال نماید، از این رو از متقاضیان محترم خواهشمندیم ضمن تشکر از بردباری و حسن اعتماد نسبت به این مرجع محترم از محرمانه بودن جزئیات طرح ثبت اختراع خود و تلاش این مرجع در جهت عادلانه بودن پاسخ استعلام داوری اطمینان خاطر داشته باشند.

  زمانی که پرونده اظهارنامه اختراع توسط مرجع استعلام به داور/ داوران محترم ارجاع داده شد، داور باید در پایگاه‌های داده‌های داخلی و بین‌المللی که از سوی اداره کل ثبت اختراعات و همچنین مرجع استعلام برای داور تعیین شده، اقدام به جستجو نماید و اسناد و یافته‌های خود را باید در فرم گزارش داوری بصورت مستند و مستدل ذکر نماید؛ پس از آن ضمن تکمیل فرم گزارش داوری، آن را به مرجع عودت داده و مرجع استعلام پس از بررسی شکلی صحت تکمیل گزارش داوری، پرونده را همراه با نامه رسمی توسط مدیریت مرجع استعلام به اداره ثبت اختراعات کل ارسال میکند.

  درخواست داوری مجدد توسط متقاضی پس از رد شدن طرح ثبت اختراع توسط داور و قبل از ارسال پاسخ استعلام به اداره کل ثبت کشور، مستلزم پرداخت هزینه داوری مجدد توسط متقاضی است که در اینصورت چنان‌چه نظر داور دوم با داور اول در مورد طرح یکسان باشد، پاسخ استعلام به همراه فرم گزارش داوری در اسرع وقت ثبت خواهد شد اما اگر پاسخ داور اول و داور دوم متفاوت باشد، انتخاب و نظر داور سوم قطعی و نهایی خواهد بود.

  در صورت رد طرح توسط داور، متقاضی طبق قانون ثبت اختراع می‌‌تواند در سایت اعتراض کند.

  لازم به ذکر است که اصلاحات فقط در قسمت ادعاها و زیر نظر و با اطلاع اداره کل ثبت اختراعات صورت می‌‌گیرد (نه از طریق پارک علم و فناوری گلستان). همچنین جهت اطلاع متقاضیان گرامی، اولا تغییرات نباید به صورت بنیادین و به گونه‌‌ای باشد که ویژگی‌های  فنی اختراع را تغییر دهد و ثانیا هرگونه تغییر در ادعاها باید توسط شرح و توصیف پشتیبانی شود و از آنجایی که ادعاهای یک اختراع قلب و اصلی‌ترین بخش اختراع محسوب می‌‌شوند، متقاضیان محترم باید در نوشتن آن دقت کافی را داشته باشند.

  متقاضیان محترم ضمن پیگیری از طریق تماس با کارشناس مربوطه می‌‌توانند از طریق کارتابل خود نیز روند داوری را مشاهده نمایند.

  متقاضیانی که قصد تکمیل کردن اظهارنامه ثبت اختراع را دارند می‌‌توانند با مراجعه به سامانه مرکز مالکیت معنوی https://iripo.ssaa.ir/ در قسمت راهنما از چگونگی دریافت شماره اظهارنامه و روند ثبت اختراع اطلاعات لازم را کسب نمایند.